Hogyan csökkentjük a Dolphio Technologies Kft.-nél az elvándorlást? Miképp építhetünk karriert kis-; és középvállalkozásnál? Hogyan kezeli egy kutatás-fejlesztéssel és szoftverfejlesztéssel foglalkozó cég a munkavállalói sokszínűségét? A következő két cikkben bemutatjuk, mit teszünk a fluktuáció csökkentése érdekében, és megmutatjuk, nálunk milyen a munkavállalói életút, hogyan támogatjuk kollégáink a folyamatos fejlődését. Megismerhetitek a mi megoldásunk, az Egyéni Fejlődési Tervet.
A Dolphio Technologies-nál az elmúlt évet arra fordítottuk, hogy átgondoljuk, mit teszünk a munkatársaink megtartása érdekében és mit adhatnánk még nekik. Egy alapos önvizsgálatot követően kutatni kezdtünk, megismertük más cégek tapasztalatait, a témában született cikkeket, szakemberek tanulmányait.
Fontos, hogy tudjuk, mások hogyan csökkentik az elvándorlást, de szem előtt kell tartani, hogy ami jó egy multinacionális vállalatnak nem biztos, hogy kivitelezhető és működőképes a KKV szektorban!
Ezt más szemszögből is nézhetjük: olyan lehetőségeket kínál a kisebb cégméret, ami nagyvállalatoknál elképzelhetetlen lenne.
Hogyan tartsuk meg a munkavállalókat?
Sokszor hallhattunk és olvashattunk már arról miként változtak meg munkavállalók igényei a munkáltatójuk felé. Cégünknek, 15 éves fennállása során ezekhez alkalmazkodnia kellett. A munkahelyeknek érdemes megismerni a Maslow-féle szükségletpiramist.
Maslow-féle szükségletpiramis
Forrás: http://kmvsz.org.ua/?p=1713 (2021.08.26. 15:13)
Ha egy munkavállaló alapvető igényei nincsenek kielégítve, az a teljesítményére és közérzetére negatívan hat, később pedig, amint teheti, felmond. Alapvető szükséglet például a megfelelő bérezés és a munkavégzés biztonságossága. Fontos, hogy a munkavállaló elég jó kapcsolatot ápoljon a legközelebbi munkatársaival és felettesével, mert csak így juthat el arra a pontra, amikor már növekedni szeretne. Kiemelkedően fontos, hogy a munkát értelmesnek találjuk, vagyis tudjuk miért fontos az adott feladat, amit végzünk, és milyen hozzáadott értéke van. Az évek múlásával azonban megváltozhatnak a preferenciáink, érdeklődési körünk. Nagyvállalatoknál könnyebben kirajzolódik, hogy a munkavállaló milyen karrierúton mehet végig, ami sok esetben vertikális változást jelent. A kisebb cégek a feladatok sokszínűségével tarthatják meg munkavállalóikat és biztosíthatják számukra a folyamatos fejlődést.
Hogyan épül fel nálunk egy munkavállaló életútja? Miképp építhető karrier?
Munkavállalóink egy része gyakornokként kezd el velünk dolgozni, majd rész-; vagy teljes munkaidős állásba kerül. Sokan kiválasztási folyamat részeként, tehát álláshirdetésre jelentkezve töltik be a jelenlegi pozíciójukat. A gyakornoki programban részt vevők fejlődését témavezetők segítik, ahol egy gyakornokra egy témavezető jut. A gyakornoki után vagy a felvételt követően mentor felel az új kolléga szakmai betanításáért és beilleszkedéséért. A teljes állásban dolgozók egyre összetettebb feladatokkal, új projektekkel és új technológiákkal ismerkedhetnek meg. Akinek van affinitása, csapatvezetőként dolgozhat tovább. De mi történik akkor, ha állandó projekten dolgozik valaki? Mit tehetünk azért, hogy fenntartsuk egy munkavállaló érdeklődését a feladata iránt? Új munkaerő felvétele során a betöltendő pozíciót az emberhez igazítjuk, rugalmasan alakítjuk ki a feladatokat. Olyan munkatársakat keresünk, akik szeretnek tanulni és kíváncsiak, ami azzal jár, hogy idővel mindenkinek változni, finomodni fog az érdeklődési köre.
A munkavállalók megtartásának fontos eleme a karrierút biztosítása és a folyamatos visszajelzésadás. Kidolgoztunk egy rendszert, amiben minden egyes munkatársunk részt vesz: fejlesztők, marketingesek, adminisztrátorok, ügyfélkapcsolati munkatársak és menedzserek is. Ez a rendszer követi a munkavállalók érdeklődési körének változását, figyelembe veszi a jövőbeni projektekhez szükséges kompetenciákat, és lehetőséget kínál a hatékony visszajelzésadásra is. Ezt a rendszert Egyéni Fejlődési Tervnek neveztük el.
A következő cikkből megtudhatjátok, mi pontosan az EFT, hogyan működik, és mit várunk tőle.